Wybór oscyloskopu

monitory, nagrywarki, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ski2000
Posty: 124
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:41
Lokalizacja: kielce

Wybór oscyloskopu

Post autor: Ski2000 »

Witam,

Od jakiegoś czasu zbieram się do zanabycia sobie oscyloskopu.
Coraz częściej po prostu brakuje mi tego urządzonka.
Nie projektuję elektroniki, nie naprawiam sprzętu HF, poprostu czasem trzeba coś obejrzeć co widzi tylko oscyloskop.

Nie jest mi potrzebne highendowe profi urządzenie, ale też nie chcę kupować wynalazków/badziew jakichś aby potem tylko stało na półce i denerwowało.

Mam jednak na uwadze że żywotność takiego urządzenia w moim multiinterfejsowym, zoriętowanym na różne dziedziny techniki warsztacie będzie duża. Posłuży mi zapwene wiele lat.

Nie przeraża mnie kwota ponad 1k PLN za oscyloskop i jakimś benchmarkiem jest dla mnie urządzenie pokroju: DS1052E Rigol za 1249 pln. Takie urządzenie jest dla mnie absolutnie wystarczające, prawdopodobnie i na odległe przyszłe lata.

Ale może wystarczające było by urządzenie typu USB->PC np. PicoScope 2204A za 725 zł

Podstawowe parametry elektryczne są w zasadzie podobne. Mam bardziej wątpliwości co do funkcjonalności w kontekście zupełnie innej filozofii obsługi.

Mobilność urządzenia mnie nie interesuje.

A może są inne metody na oscyloskop (Karta dżwiękowa w PC to za mało, szukam czegoś bardziej profi ;-)

Macie może swoje doświadczenia w tym temacie? Prosze o poradę.

Pozdrawiam
Y6(quadframe)/multistar4108/15 cali/6S/Pixhawk NEX5+Horizon HD; Panther by JR65/NAZE32; Tarot TL250H/Mini APM; Z-84
arekm
Posty: 154
Rejestracja: piątek 25 kwie 2014, 14:51
Lokalizacja: PL

Post autor: arekm »

Rigol DS1054Z obecnie najrozsądniejszy w taniej cenie.
http://www.eevblog.com/forum/testgear/n ... illoscope/
(też można go hackować podnosząc sobie parametry i opcjonalne dodatki programowe)

Jeśli wyznajesz zasadę "dołożyć kilka złoty, a mieć coś pewnego" to o oscyloskopach na USB zapomnij. Rasowi elektronicy uznają je za zabawki (tak wynika z przeróżnych review).
BANGGOOD.COM: Śledź przesyłki, nawet te bez trackingu - https://goo.gl/I8iqFp
Awatar użytkownika
Ski2000
Posty: 124
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: Ski2000 »

Też mi się tak zdaje że co gałki na panelu to gałki na panelu a nie kręcenie myszą symulowanych pokręteł. Szukając po "internetach" też mi Rigol został na krótkiej liście.
Y6(quadframe)/multistar4108/15 cali/6S/Pixhawk NEX5+Horizon HD; Panther by JR65/NAZE32; Tarot TL250H/Mini APM; Z-84
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Hantek 6022BE
http://www.ebay.pl/itm/Hantek-6022BE-PC ... 3f28aa500b
Miałem, fajny sprzęt i oprogramowanie. Gdybym go miał, kiedy robiłem OSD...
A posiłkowałem się marną imitacją oscyloskopu na ten czas, czyli DSO201.

- edit-
Budżet masz większy, więc może coś stacjonarnego... Ale sam pisałeś, że profesjonalnie wykorzystywać nie będziesz.
kaczor
Posty: 157
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 20:17
Lokalizacja: jezierzany

o

Post autor: kaczor »

Wszystko zalezy jakie masz zapędy podglądania i czego. :?:
Jezeli to ma byc cyfrowy oscyloskop, gdyz na to sie nastawiasz. ( Rigol)
Pamietaj że nie których rzeczy widocznych na typowo analogowym oscyloskopie .
Nie zobaczysz nigdy na cyfrowym. ;-)
Takie są uroki rożnych technik.
Jeżeli chcesz podgladać coś > np. wcz. sygnały z naszych nadajnikow AV czy RC itp. - To żaden z tych oscyloskopów ( Rigol ) Ci takiej możliwości nie da !Chyba ze nadajniki na 35 MHz czy 40 MHz.
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Post autor: Scott »

Rigol DS1052E mam już jakieś 3 lata. Nie używam go codziennie, ale właśnie raz na jakiś czas.
Co prawda padł mi 2 miesiące po zakupie, ale na gwarancji wymienili zasilacz. Od tego czasu nie mam zastrzeżeń.
Awatar użytkownika
Ski2000
Posty: 124
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: Ski2000 »

Mam świadomość że sygnału z nadajnika 5,8 GHz nie zobaczę. Bo i po co? 25 Mhz wystarczy w zupełności. Jest na rynku jeszcze Taki Cena jest już naprawdę porównywalna do urządzeń USB->PC . Patrzę też na używane analogowe Polskie, rosyjskie, niemieckie... Ech jest w nich klimat minionych lat... Ale nie wiem czy to dobry wybór. Pomimo ceny i szacunku dla solidności konstrukcji sprzed lat. Prześpię się z tematem.
Y6(quadframe)/multistar4108/15 cali/6S/Pixhawk NEX5+Horizon HD; Panther by JR65/NAZE32; Tarot TL250H/Mini APM; Z-84
Awatar użytkownika
Yazutsu
Posty: 668
Rejestracja: sobota 31 gru 2011, 01:18
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Yazutsu »

Ski2000, stałem przed identycznym wyborem półtora roku temu i wybór padł na DS1052E , ale gdybym teraz miał kupować, wybrałbym Rigol DS1054Z.
Najlepiej popatrz sobie co o nich mówi Dave z EEVBloga, przy okazji ma też parę filmików pokazujących co limituje "oscyloskopy" na usb.
Andrzej
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ski2000 pisze:Karta dżwiękowa w PC to za mało
Nie napisałeś do jakiej górnej granicy chcesz oglądać te Twoje sygnały... bo są karty które próbkują do 96 kHz bodajże...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
konradoa
Posty: 39
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 08:46
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: konradoa »

Ja właśnie się pozbywam takiego czegoś PenScope .

A pozbywam się bo mi brakuje drugiego kanału. Sprzęt spoko o ile potrzebuje ktoś przenośnego oscyloskopu. Wadą tego jest nieco "tępe" jak dla mnie oprogramowanie, ale to tylko moje odczucie. Plus za to duży: jak nie masz doświadczenia to po podłączeniu do laptopa nie zamkniesz żadnego obwodu pętlą masy :)
Mam wersję ze złączem BNC więc można różne wynalazki podłączać do niego.

Jakby Ci się spodobał to się dogadamy. Szukaj na allle....drogo ;)
Pioneer 1400, SkySurfer 2000
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Ski2000 pisze:Mam świadomość że sygnału z nadajnika 5,8 GHz nie zobaczę. Bo i po co? 25 Mhz wystarczy w zupełności.
Hej,
Pasmo pasmem a prędkość próbkowania prędkością próbkowania. Taki rigol nawet prosty ma 1G sampli/s te zabawki na USB w podobnych cenach mają max 100-200M sampli/s.

Pasmo nie jest warunkiem wystarczającym do obserwacji jakiegoś przebiegu, mówi tylko coś to torze analogowym urządzenia.
Poczytaj sobie dokładnie tutaj np
http://www.ni.com/white-paper/4333/en/
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

A czy ktoś wie gdzie dostanę Rigola DS1054Z?

W ndn dopiero druga połowa lutego marzec. Na stronie Rigol.com.pl czekam na odpowiedź.
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: dymarkus »

Ja dwa lata temu tęż stanąłem przed takim dylematem i wybrałem ten:http://www.conrad.de/ce/de/product/1224 ... archDetail
Kupowany w polskim przedstawicielstwie.
Jest to to samo co Rigol ale robiony dla Conrada. Cena wtedy była 1150 zł. Proponuje zadzwonić i dogadć się co do ceny.
Awatar użytkownika
Ski2000
Posty: 124
Rejestracja: środa 23 kwie 2014, 09:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: Ski2000 »

Dziękuję Wam za porady. Przydały się.

Zdecydowałem się na Taki model Parametry podobne do pozostałych urządzeń tego przedziału cenowego ale przynajmniej LCD ma 7" i 800x480 px.

Dojdzie, potestuję to się podzielę uwagami.
Y6(quadframe)/multistar4108/15 cali/6S/Pixhawk NEX5+Horizon HD; Panther by JR65/NAZE32; Tarot TL250H/Mini APM; Z-84
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Ja zamówiłem w końcu Rigola :) Ma być w połowie lutego u mnie :D
ODPOWIEDZ