Lutowanie (nie wychodzi)

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pilot »

Do lutowanie "grubszych" rzeczy idealna jest lutownica transformatorowa. Mam taką 100W i stacja lutownicza do precyzyjnego lutowania/rozlutowywania i nie ma problemów. Do tego oczywiście cyna z kalafonią i kalafonia lub flux zależnie od potrzeb.
Pozdrawiam
Krzysiek
konradoa
Posty: 39
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 08:46
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: konradoa »

Lutownica ma 60W więc to wystarczająco. Zrób jak mówili inni. Temperaturę możesz podbić chwilowo do tych 400 chociaż szkoda grota. Grot jak największy i czysty (bez czarnych wypalonych powierzchni). Przyłóż grot do przewodu jak największą powierzchnią i lekko dociśnij (ale z wyczuciem), dodaj cyny i czekaj. Jak po 30 sekundach nie ruszy to coś z tą lutownicą jest nie tak. Jak dodasz cyny to topnik nie będzie Ci potrzebny.
Jak nie ruszy to ogrzej cały regulator opalarką do jakiś 80 stopni i spróbuj jeszcze raz.

Czy przypadkiem nie masz grotów o zbyt dużym otworze wewnątrz w stosunku do średnicy grzałki?

Miałem kiedyś starego XYtronika i nie takie rzeczy ruszał. Podstawa to odpowiedni zapas grotów. Jak chcesz to mogę się pozbyć swoich za jakąś część ich ceny. Daj znać.
Pioneer 1400, SkySurfer 2000
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

w zastosowaniach gdzie niezawodność jest istotna nie stosować spoiw bezołowiowych - są po prostu lepsze i łatwiej je wykonać.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

xq_operator pisze:w zastosowaniach gdzie niezawodność jest istotna nie stosować spoiw bezołowiowych - są po prostu lepsze i łatwiej je wykonać.
To akurat wszyscy wiemy ale nasze FC, ESC, FPV nie jest certyfikowanym sprzętem medycznym ani wojskowym i niestety jest polutowane ROHSem :-/
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

Rurek pisze:wszyscy wiemy
a to sory :-D

gdyby tak było to byście koledze tak niedorzecznych temperatur nie proponowali....
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Dobra nie wiem skąd u was takie niskie temp. lutowania. To prawda, że SnPb topi się w 190st ale lutować trzeba w zdecydowanie wyższej temperaturze.

http://elektronika-sklep.pl/sklep/p5646 ... -lc60.html
3.3 Temperatura pracy: 320°C do 420°C
Więc dla cyny ROHS to bym zaczynał od 420st i domieszał trochę tej z ołowiem.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
zaa
Posty: 49
Rejestracja: piątek 18 maja 2012, 11:59
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo

Post autor: zaa »

Ja w pracy już od kilku lat lutuję bezołowiową i temperatura do lutowania mam ustawioną na 360-390 st., luty są ładne i doskonale się lutuje. Ustawienie temperatury na powyżej 400 st. powoduję, że luty są matowe i niepewne.
Pozdrawiam
Andrzej
konradoa
Posty: 39
Rejestracja: środa 10 wrz 2014, 08:46
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: konradoa »

Temperature dużą zalecamy żeby kolega rozgrzał te pady. Nikt przecież nie lutuje przy 400stopniach na codzień. Szkoda sprzętu.

Poniżej zdanie mojego technologa.

Kod: Zaznacz cały

Mocno zależy od komponentu J Każdy ma takową określoną DS. 

Przeważnie jest to maksymalnie 380 st. C na grocie przez 3-6 sekund. Temperatura top. stopów PB free waha się w granicach 217-221 st. C.

 

Pozdrawiam,

NJ
Pioneer 1400, SkySurfer 2000
Awatar użytkownika
mknet
Posty: 1223
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 20:13
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: mknet »

Ostatnio sam pozbywałem się drutów z regli afro20A, niestety moja ulubiona transformatorówka 100W wyzionęła ducha, więc ogarnąłem to stacją.
W stacji nie mam niestety zbyt dużego grota, więc przyjąłem następującą technikę.
Temp. ok 400 stopni, na bok grota nakładałem cynę , i jak największa powierzchnią boczną przykładałem do tych chińskich lutów, całość odchodziła po 4-5s.
Kiedyś męczyłem się z ZTW spider 30A, ale też jakoś dało radę.
Użytkowane: Bixler 2 1500m, SkySurfer 2000mm, Transporter Q7.6, Mini-Hrejser slim 280mm, Delta120min.
Składają się: SU31 ElectriFly, FarFlyer długolot fpv.
Zakurzone: T-rex 500ESP, Ofna ultra lx comp, Hpi Sprint 2
tentys
Posty: 27
Rejestracja: piątek 19 sie 2016, 15:38
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: Lutowanie (nie wychodzi)

Post autor: tentys »

Lecą mi Iskry podczas rozlutowywania Phantoma. Co robię źle?
Awatar użytkownika
sikormaniak
Posty: 39
Rejestracja: środa 01 mar 2017, 18:22
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lutowanie (nie wychodzi)

Post autor: sikormaniak »

tentys a odpiąłeś zasilanie!?
tentys
Posty: 27
Rejestracja: piątek 19 sie 2016, 15:38
Lokalizacja: Wolsztyn

Re: Lutowanie (nie wychodzi)

Post autor: tentys »

Jeśli chodzi o baterię to tak.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Lutowanie (nie wychodzi)

Post autor: Verid »

Jak katujesz go transformatorem (jak to zamierzałeś w drugim wątku) to sprawdź czy przypadkiem grotu nie przepaliłeś.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ