HK Alien 560 by ZwIrEk

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

HK Alien 560 by ZwIrEk

Post autor: zwirekM10 »

Witam serdecznie wszystkich kolegów z forum.
Wielokrotnie wiedza wasza pomagała mi rozwiać wszelkie niepewności związane z tematem RC i FPV.
Nadszedł moment, w którym chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z budowanym i pochwalić się moim modelem. Jest to już moja 3 i najpoważniejsza konstrukcja licząc samolot pionier do nauki latania i pierwszy quadrocopter na MultiWii do ogólnego rozeznania tematu.

Specyfikacja:
rama: HK Alien 560 ,
kontroler: DJI NAZA V2 combo GPS,
silniki: EMAX 3510 600KV,
śmigła: carbon 12x4,5,
ESC: RC Timer 20A SimonK,
gimbar: Tarot 2D V2,

FPV
kamera: GoPro 3 Black
OSD: DJI miniOSD,
nadajnik: ImmersionRC 600mW (który prawdopodobnie ostatnio się upalił bo nagle nie ma kompletnie zasięgu )
monitor: Black Pearl
anteny: ImmersionRC 5.8 GHz SpiroNET V2 (LHCP) a również w drodze jest dodatkowo taka antena panelowa do kompletu.
gogle: są w drodze i się doczekać nie mogę gogli FatShark Dominator V2

Zasilanie;
paiety li-po 4S 5800mAh Zippy

Link RC
Do tej pory latałem na aparaturze Turnigy 9x ze standardowym modułem i odbiornikiem ale zamówiony jest i czekam na coś pewniejszego:FrSky moduł 2,4GHz DJT , FrSky moduł 2,4GHz DJT Odbiornik FrSky D8R-II plus

Masa całego zestawu gotowego do lotu to około 2,2-2,3kg. Przy powyższym zestawieniu czas lotu z FPV, qimbalem itp wynosi około 15 minut. Zasięg na jaki mi się udało odlecieć to niewiele ponad 1000m (ze względu na niepewny link RC nie próbowałem dalej). Max wysokość to ponad 300m (jakoś powyżej 100m boję się latać).

Kilka zdjęć z budowy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze dwa filmy jak się sprawuje w locie (najciekawsze od odpowiedniego momentu :mrgreen: )




Wnioski:
Składane ramiona bardzo ułatwiają transport. Carbon jak i cała konstrukcja bardzo dobrze się prezentują w locie jak i na ziemi. Poprzez umiejscowienie gimbala śmigła nie wchodzą w kadr. Dobra platforma do amatorskiego filmowania, zabawy. Rama jest bardzo pakowna i daje wiele możliwości na rozmieszczenie sprzętu.
Do wad zaliczyć można za słabe podwozie jak również masa mogła by być niższa. Trochę za dużo śrubek.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Po zestawieniu z goglami zabawa będzie z pewnością ciekawsza.

Obecnie jestem w trakcie realizacji mini H quada na bazie ramy ZMR250 (założenie, że ma się wszystko mieścić w sakwie motocyklowej).
Awatar użytkownika
marcini59
Posty: 110
Rejestracja: środa 28 mar 2012, 19:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: marcini59 »

Bardzo ładna konstrukcja , tez latam na tych samych silnikach ale w tarocie 650 jak tobie się sprawują ? czy możesz pokazać zdjęcie ze złożonymi ramionami i zmierzyć ile zajmuje taki złożony model.
Pozdrawiam.
KFC32v2, Tarot 650 Naza v2, KFC32FTB, eLeReS MOD
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: zwirekM10 »

Co do silników to na razie jestem zadowolony. Może nie mam porównania ale wydaje mi się, że działają prawidłowo. Wcześniej latałem na EMAX GT2215 a teraz do malucha też będę miał EMAX-y. Przewagą jest ich na pewno to, że są dostępne w Polsce od ręki co w przypadku ewentualnej awarii lub kraksy może być ważne. Stosunek ceny do jakość też wydaje mi się sensowny.
Co do złożonej ramy:
Obrazek
Obrazek
Niestety nie mam jak zmierzyć bo jestem za granicą. Można sobie porównać z aparaturą na jednym ze zdjęć.
Awatar użytkownika
FPV Olo
Posty: 547
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: FPV Olo »

Bardzo fajnie to wszystko współgra.Obraz żyleta,czego chcieć więcej.
Sarenki super,trochę wystraszone :->
Gratulacje
Aleksander Sitnikow
KONDOR FPV;DX 201; VIDEO Tx LM 1W 1,2 2,4Ghz;Diversity by Zbig;OSD 644 by Zbig ;Antena śledząca by Zbig 14dBi; RC:MX 16s, LRS by THOMAS
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: zwirekM10 »

Dokładam zdjęcia z wymiarami. Trochę późno ale byłem za granicą i nie miałem jak porobić. Jak ktoś by był zainteresowany to od razu polecam zmienić oryginalne słabe tulejki na takie z tarota (dystans 30mm, ja kupiłem w ABR-RC). Dużo sztywniej i ładniej to teraz wygląda.
Założyłem już nowy nadajnik z Flsky. Testów na odległość nie robiłem na razie. Latałem tylko raz w mrozie. Raz że pakiet krócej trzyma dwa że zimno.
Gogle też doszły (FatShark Dominator V2). Na razie testowałem je podpięte do monitora. Niby fajnie ale jakoś dupy nie urywa. Brak efektu WOW. Ogólnie sprawdzają się, ciekawie ale za te pieniądze to spodziewałem się czegoś lepszego.
Będę musiał jeszcze jakoś wykombinować mechanizm składania antenek od nadajnika. Na razie mam je na "trytkach" i w termokurczkach. Wcześniej antenkę miałem na składanym zawiasie do GPS. Jak się składało to nic nie sterczało i łatwiej koptera do góry nogami obrócić do podpięcia baterii np.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Mo i maleństwo w drodze :)

Obrazek
Obrazek

P.S.
Jeszcze pytanie do kolegów. Opis małego ZMR250 zrobić tutaj, otworzyć nowy temat czy podpiąć się to któregoś z tematów od kolegów, żeby było w jednym miejscu? Nie chcę zamieszania robić nie potrzebnie.
Awatar użytkownika
FPV Olo
Posty: 547
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: FPV Olo »

Opis małego osobno,będzie bardziej przejrzyście.A wielki super.
Aleksander Sitnikow
KONDOR FPV;DX 201; VIDEO Tx LM 1W 1,2 2,4Ghz;Diversity by Zbig;OSD 644 by Zbig ;Antena śledząca by Zbig 14dBi; RC:MX 16s, LRS by THOMAS
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mmuchomor »

Tak, bardzo fajna platforma! Po złożeniu ramion bardzo kompaktowa. Kolega przyłożył się do estetyki i porządku w kablach. Szkoda, że Naza w manualu ląduje tylko do góry nogami :-P
Pozdrawiam,
Maciek
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: zwirekM10 »

Ale przynajmniej wiadomo gdzie :mrgreen: :-P
Awatar użytkownika
PartyzantPL
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2012, 15:43
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: PartyzantPL »

Też przymierzam się do tej ramy od dłuższego czasu może w przyszłym tygodniu zamówię, resztę gratów już mam przełożę z x650f, gimbal w drodze, mój bedzie na apm-ie 2.6 , jak poskładam to się pochwalę. Pozdro.
Tarot 650 sport Pixhawk + Tarot T4-3D + Gitup Git 2 , Alien 560 apm 2,8 w przebudowie.
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: zwirekM10 »

Ja jak pisałem wcześniej jestem bardzo zadowolony. Mam to tak dopracowane teraz, że wrzucam gada z aparaturą do bagażnika i jak chcę latać to od otworzenia bagażnika w aucie jestem gotowy do lotu po około minucie.
Poniżej mam dla was nagrany z mmuchomor filmik ze sztucznymi ogniami nad Wrocławiem w Noc Sylwestrową.

[/youtube]

Niestety latałem odrobinę po omacku ponieważ po ostatnich usprawnieniach i modyfikacjach miałem problem z wizją. Na szczęście problem rozwiązałem w nowy rok. Okazało się, że nowy moduł RC z Flsky zakłócał sygnał video. Wystarczyło zmienić kanał video i wszystko jest OK.
Jak latałem w nowy rok to bardzo mocno wiało ale nie robiło to na "obcym" większego wrażenia.
Po zamontowaniu dodatkowo anteny panelowej do monitora z diversity stopniowo testuję zasięg. Byłem prawie przy 700m i kompletnie nic się nie działo :-) .
Awatar użytkownika
PartyzantPL
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2012, 15:43
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: PartyzantPL »

Ramka zamówiona :mrgreen: , myślę że będę zadowolony, mam pytanko jaki rodzaj ramy wybrać w apm-ie tradycyjny quad X, V czy H ( inne obroty śmigieł ? ), rama ta nie ma idealnej geometrii X , w death cat miałem V i latał fajnie. Patrząc na YT na użytkowników tej ramki raczej jest to układ tradycyjny X lub V ( śmigła w układach tych obracają się tak samo ), z góry dzięki za odpowiedź.
Tarot 650 sport Pixhawk + Tarot T4-3D + Gitup Git 2 , Alien 560 apm 2,8 w przebudowie.
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: zwirekM10 »

Zmierzyłem odległości dokładnie między osiami silników i są identyczne (na bazie kwadratu) czyli to typowy układ X a może wydawać się inaczej przez kształt ramy. Ja w NAZIe mam X i lata super. Przy montażu pamiętaj, że są tam 2 rodzaje śrubek (jedne mają takie tulejki to one idą do ramion). Jak pomylisz to będziesz miał luzy. Warto też zastosować klej do śrub ale dopiero po testach. Dodatkowo przerobiłem lekko podstawkę pod pakiety (przeniosłem odrobinę do tyłu aby lepiej wyważyć model pakietem).
Awatar użytkownika
PartyzantPL
Posty: 158
Rejestracja: poniedziałek 20 sie 2012, 15:43
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: PartyzantPL »

Dzięki za cenne uwagi. Pozdro. Jak złożę całość do kupy to se pochwalę :mrgreen:
Tarot 650 sport Pixhawk + Tarot T4-3D + Gitup Git 2 , Alien 560 apm 2,8 w przebudowie.
zwirekM10
Posty: 106
Rejestracja: niedziela 14 gru 2014, 21:01
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: HK Alien 560 by ZwIrEk

Post autor: zwirekM10 »

Kolega PartyzantPL coś juz przy swoim ogarnął? Można by było jakąś "ustawkę" zrobić :-D
Awatar użytkownika
maniaq
Posty: 61
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 09:24
Lokalizacja: Kielce

Re: HK Alien 560 by ZwIrEk

Post autor: maniaq »

Fajnie że można ją tak poskładać, a ważyłeś samą ramę? (nigdy nie wierzę w to co podają na hk ;-)
Ja bym tutaj tylko zmienił podwozie na takie, które nie zrobi dziury w głowie w przypadku ewentualnego wypadku.
scratchbuild is my life
ODPOWIEDZ