Pixhawk dziwny przypadek

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Pixhawk dziwny przypadek

Post autor: Lotnik54 »

Dzisiaj postanowiłem przeprowadzić autotune w swojej hexie, po wgraniu oprogramowania 3.2
Po przybyciu na łąke podpiąłem pakiet. Wszystko odbyło się jak trzeba. Diodka zabłysła kilkanaście razy na niebiesko a następnie po złapaniu fixa na zielono.
Wytrymowałem hexe, zapisałem trymy. Podłączyłem następny pakiet i zonk. Cały czas dwa żółte sygnały diody. Odłączałem i podłączałem wiele razy pakiet, sprawdziłem połączenia i niestety kicha. Latać się nie da.
Przyszedłem do domu, zostawiłem Hexę i wziąłem transportera. Także z Pixhawkiem i ver. 3.2
Pierwszy lot bez problemu, zmiana pakietu i to samo. Po podłączeniu 2 żółte błyski.
Po powrocie do domu i podłączeniu do komputera przez USB, procedura kończy się migająca niebieską diodką w obu kopterach, a po podłączenia akumulatora podwójna żółta. Ale po jakimś czasie wszystko wraca do normy, i wszystko jest OK także z akumulatora. Zgłupiałem, bo gdyby tylko na jednym się tak działo, to znaczy,że awaria sprzętu, ale oba głupieją.
Czy to temperatura, czy oprogramowanie ma błąd. Może jakieś sugestie ?.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Sprawdzałeś co MP wyświetla? to mi wygląd na błąd kompasu" Inconsistent" po czasie jak GPS złapie więcej satek znika i zaczyna mrugać zielona?
Awatar użytkownika
Fic
Posty: 214
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 17:55
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Fic »

U mnie czasem to samo, zazwyczaj błąd GYRO się wyświetla - do tej pory nie wiem czemu.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

A po trymowaniu ustawiłeś trymy aparatury na neutrum?
Podłącz pod MP i się dowiesz czemu nie możesz wystartować.
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Chyba znalazłem przynajmniej w Hexie. Tak jak pisał Loki: MP zgłasza błąd kompasu" Inconsistent" a po czasie jak GPS złapie więcej satek znika i zaczyna mrugać zielona?
Mimo mrugania żółtej można uzbroić silniki i wystartować.
Trymery po trymowaniu dałem na pozycje neutrum. Teraz gdy poruszałem kabelkami od kompasu zaczął mrugać na niebiesko. Albo na złączce GPS'a jest jakiś zimny lut albo kabelek ma przerwę. Będę musiał sprawdzić.
W drugim przypadku czyli Quadro niestety nie wiem o co chodzi. Po przyjściu do domu od razu mu przeszło jak uruchomiłem przez USB.
W quadro niestety cały czas nie mogę skalibrować kompasu.

A tu jeszcze automatyczna analiza log. Czy u Was też to tak wygląda ?.
Log File D:/Tmp/tmp5794.tmp.log
Size (kb) 254.58984375
No of lines 3873
Duration 0:00:00
Vehicletype ArduCopter
Firmware Version V3.2
Firmware Hash c8e0f3e1
Hardware Type
Free Mem 0
Skipped Lines 0

Test: Autotune = UNKNOWN - No ATUN log data
Test: Balance/Twist = GOOD -
Test: Brownout = GOOD -
Test: Compass = GOOD - mag_field interference within limits (1.36%)

Test: Dupe Log Data = GOOD -
Test: Empty = GOOD -
Test: Event/Failsafe = GOOD -
Test: GPS = FAIL - Min satellites: 0, Max HDop: 99.99
Test: IMU Mismatch = GOOD - (Mismatch: 0.20, WARN: 0.75, FAIL: 1.50)
Test: Parameters = GOOD -
Test: PM = GOOD -
Test: Pitch/Roll = GOOD -
Test: Thrust = GOOD -
Test: VCC = GOOD -

Edit:
Natomiast w quadro pomimo kilku prób kalibracji kompasu z GPS z tego linku takie "cóś" :
Log File D:/Tmp/tmp20BE.tmp.log
Size (kb) 168.5029296875
No of lines 2622
Duration 0:00:00
Vehicletype ArduCopter
Firmware Version V3.2
Firmware Hash c8e0f3e1
Hardware Type
Free Mem 0
Skipped Lines 0

Test: Autotune = UNKNOWN - No ATUN log data
Test: Balance/Twist = GOOD -
Test: Brownout = GOOD -
Test: Compass = FAIL - Large compass off params (X:-172.00, Y:-41.00, Z:152.00)
Large compass offset in MAG data:
X: -172.00
Z: 152.00
mag_field interference within limits (4.43%)

Test: Dupe Log Data = GOOD -
Test: Empty = GOOD -
Test: Event/Failsafe = GOOD -
Test: GPS = FAIL - Min satellites: 0, Max HDop: 99.99
Test: IMU Mismatch = GOOD - (Mismatch: 0.20, WARN: 0.75, FAIL: 1.50)
Test: Parameters = GOOD -
Test: PM = GOOD -
Test: Pitch/Roll = GOOD -
Test: Thrust = GOOD -
Test: VCC = GOOD -

Pomimo tego na ogół dioda miga na niebiesko a po złapaniu fixa na zielono. Ale copter lata gorzej niż na 3.1.5
A może trzeba coś wyłączyć w nowszej wersji, jakieś "super usprawnienie" domyślnie włączone ?.
Ostatnio zmieniony środa 26 lis 2014, 15:57 przez Lotnik54, łącznie zmieniany 3 razy.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Trzeba poczekać na satelity i można latać , mam nadzieje że typ gps masz ustawiony na auto? czasem nie chciał mi rozpoznać gpsa jak wbiłem protokół pomijająć auto rozpoznanie
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

To jeszcze jeden dziwny przypadek po aktualizacji softu. Mianowicie po wgraniu wersji 3.2
na 3.1.5 następuje brak komunikacji z MP oraz zaczyna świecić dioda sygnalizacyjna na niespotykany kolor "white cool" ... Co to może być ? Dodam, że sterownik zakupiony w roboshop'ie czyli ten tzw. "oryginalny". Po powrocie na niższą wesję oprogramowania, wszystko chodzi jak należy. Już jeden taki przypadek znalazłem na forum - ale jak na razie bez odpowiedzi...może macie jakieś pomysły ??? :-(
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Hm brak gps?
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

Trudno powiedzieć bo nie ma możliwości połączenia się ze sterownikiem po aktualizacji.
Nie wiem co oznacza ta "biała dioda" w "kolorkologii" Pixhawka...Dziwne zachowanie,
na 3.1.5 wszystko O.K. - a na 3.2 totalny brak oznak życia :-(
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

No to odłącz wszystkie zbędne zewnętrzne cuda /czujniki gps coś z i2C- kompas, sformatuj kartę sd tylko to zostało a protestować warto
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

Dzięki za zainteresowanie...fakt - tego rozwiązania jeszcze nie próbowałem.
Ale czy to coś da ? Zobaczymy. Dam znać o ewentualnych zmianach.
A jakiś pomysł z "białą damą" czyli świecącą na biało diodą ? Co to może być ?
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
kola1971
Posty: 237
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 20:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: kola1971 »

A czy przypadkiem po wgraniu 3.2 nie ustawia się domyślnie kalibracja ESC? Miałem tak kiedyś. Przy świecącej diodzie, włącz aparaturę, wychyl drążk gazu w maksymalne położenie i wciśnij safety switch.
Pozdrawiam - Grzegorz.
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Postanowiłem zainstalować wszystko od początku. Czyli deinstalacja sterowników, mission planera i ponowna ich instalacja, oraz sformatowanie karty mikroSD.
Podłączenie FC do komputera, instalacja sterownika i wyczyszczenie pamięci przez załadowanie arduplane 3.2
W instrukcji jest napisane, że po wybraniu modelu i kliknięciu OK powinna się ukazać informacja o odłączeniu i ponownym podłączeniu FC. Teraz tego nie było i nie wiem czy tylko u mnie czy tak ma być ?.
Oprogramowanie się załadowało, melodyjka odegrana, kliknięcie i odłączenie kabelka.
Po ponownym podłączeniu wgrałem ardu.copter Quad 3.2 Odbyło się identycznie bez nakazu odłączenia Pixhawka.
Czyli powinienem teraz mieć wszystkie domyślne ustawienia w sterowniku i przystępuję do procedury którą zarządza Wizard.

Wszystko niby poszło dobrze, ale po kalibracji kompasu otrzymałem 2 informacje:
1.New offset are 163-43-152 These have been save for you i przycisk OK
oraz 2
New compass 2 offset are 149-152-669 These been saved for You i nieśmiertelne OK
Domyślam się, że ten drugi, to kompas na Pixhawku. Nic dziwnego w tym,że takie wysokie odczyty, bo jest blisko kabli i regli.
Reszta opcji na zielono. Czyli niby wszystko winno być OK bo offset pierwszego kompasu jest poniżej 250. Tak przynajmniej jest napisane w instrukcji
Ale okazuje się, że nie. Po uruchomieniu koptera (na balkonie dlatego mało satelit), w logu FC wyrzuca błąd kompasu:
Test: Autotune = UNKNOWN - No ATUN log data
Test: Balance/Twist = GOOD -
Test: Brownout = GOOD -
Test: Compass = FAIL - Large compass off params (X:-167.00, Y:-53.00, Z:164.00)
Large compass offset in MAG data:
X: -167.00
Z: 164.00
mag_field interference within limits (2.55%)

Test: Dupe Log Data = GOOD -
Test: Empty = GOOD -
Test: Event/Failsafe = GOOD -
Test: GPS = WARN - Min satellites: 5, Max HDop: 3.06
Test: IMU Mismatch = GOOD - (Mismatch: 0.27, WARN: 0.75, FAIL: 1.50)
Test: Parameters = GOOD -
Test: PM = GOOD -
Test: Pitch/Roll = GOOD -
Test: Thrust = GOOD -
Test: VCC = GOOD -

Dodam, że próbowałem kalibracji kilka razy oraz czarowałem wokół kompasu magnesem stałym (takim z HDD) ale efekty są niewidoczne.
Może jakieś rady jak pozbyć się tego problemu ? A może to nie jest problem lecz jedynie błąd Mission Plannera ?
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
kaplasak
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 06 sty 2014, 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kaplasak »

Lotnik54 pisze: Dodam, że próbowałem kalibracji kilka razy oraz czarowałem wokół kompasu magnesem stałym (takim z HDD) ale efekty są niewidoczne.
Wydaje mi się że przykładanie magnesu stałego do kompasu nie jest rozsądnym rozwiązaniem, gdyż tylko namagnesujesz kompas, teraz powinieneś raczej zdemagnesować kompas (ale nie magnesem stałym) i offsety powinny się zmniejszyć.
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

O co chodzi ofset pierwszego jest porównywany z 2 i ten 2 kompas nie może mieć ofsetu powyżej 550. Czyli zostało tylko zdemagnesować kompas i wszystko będzie dobrze, o ile sprzęt dobrze wskazuje w MP kierunek na mapie
ODPOWIEDZ