minimOSD i znikające OSD

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

minimOSD i znikające OSD

Post autor: pma_ »

Miałem dziwny przypadek, czasem nie pojawiało mi się OSD, video cały czas było.
Rózne rzeczy kombinowałem (poczynając oczywiście od mojego softu do MW) i wczoraj znalazłem przypadkiem, naerwany kabelek do video, nie wiem co on robił, czy coś zwierał czy rozłączał, w każdym razie po wymianie na nowy wszytko działa tak jak powinno.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kabanosik
Posty: 105
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 17:40
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: kabanosik »

Miałem podobnie w minimOSD ,że czasem znikało osd, a video działało. Zmieniłem zasilanie z 5v na 12v i przestało znikać.
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Też miałem ten problem i kiedyś opisywałem go w temacie o minimie - jakiekolwiek wahania napięcia poniżej 4,9V (ruch serwa) wyłączały minima - przetwornica w minimie strasznie sieje - ja korzystam z osobnego BECa dla elektroniki, a serwa są zasilane osobnym becem i tak najlepiej u mnie działa.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Assur92 »

Mi tez znikaosd, ale raczej po uruchomieniu coptera. Czasami pomaga reset, teraz juz nic nie pomaga. Do poki byl w samolocie to nie bylo zadnych problemow, a w copterze co chwile cos. Musze 2 sztuke przerobic na 5v i wrzucic na podmianke na testy
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Tez mi OSD znikalo, okaalo sie ze BEC w ESC nie wyrabial. jak tlyko wlaczalem stabilizacje i serwa zaczely pracowac to OSD zaraz zanikalo (obraz z kamery byl) i tylko reset pomagal. Wiec widac, ze minimOSD jest bardzo czuly na spadki/zaniki napiecia.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

potwierdzam teorie z napięciem.
u mnie minim był podłączony do mw aio i też z niego brał zasilanie,
uruchamiał się, po czym błysk na ekranie i żadnej odpowiedzi ze strony osd.
po zmianie zasilania na bezpośrednio z ubec i dolutowaniu kondensatora 10uF przy pinach zasilania problem znikł.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Temat był wałkowany jak tylko pojawił się minim. Zaleca się zasilanie bezpośrednio z pakietu przez niezależny BEC/uBEC/sBEC/regulator linowy 7805 lub inny + kondensator.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Gdzies czytalem na forum ze rozwazania sa na temat ktory chip sie zwiesza: pomiedzy AT328p a MAXPatrzac na DS AT328p i MAX 7456, to AT328p moze pracowac na napieciu 1.8-5.5V, natomiast MAX7456 od 4.75-5.25, wiec spodziewal bym sie ze znikajacy obraz raczej lezy po stronie MAXa.
Pewnie MAX sie resetuje, a mikro go nie inicjuje od poczatku, tylko dalej wysyla dane.
Wiec opcje byloby 2: albo co jakis czas go inicjowac, albo znalesc sposob wykrywania ze MAX sie zresetowal.
Oczywiscie najlepiej zby zapobiegac resetowaniu - zapewnic stale zasilanie (co moze nie byc latwe).
Z innej beczki: ciekawe czy przesterowany sygnal Video In moze powodowac reset...
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

U mnie pojawił się problem ze znikającym OSD od wczoraj.
Wcześniej wszystko działało poprawnie, minimOSD przerobiony do zasilania z 5V od strony APM'a.
Wczoraj zmieniłem tor RC z 35MHz Futaby na eLeReS'a (RX w wersji v2 i TX MOD).
Po zmianie odbiornika Futaby na RX eLeReS'a, minimOSD zaczął szwankować przy uruchamianiu - nie zawsze przeprowadzał inicjalizację OSD, obraz z kamery był przepuszczany do nadajnika (Lawmate 500mW).
Nawet gdy inicjalizacja wykonała się poprawnie, OSD potrafi zniknąć w czasie lotu.
Pojawia się dopiero po restarcie zasilania.

Wygląda na to że moduł zasilania APM'a nie daje zbyt stabilnego napięcia.

Muszę wrzucić jakiś dodatkowy kondensator lowESR większej pojemności na zasilanie minimOSD od strony APM'a (ten sam tor który zasila eLeReS'a). Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Jeżeli nie pomoże, mogę jeszcze zasilić OSD z przetwornicy 5V/3A która ładuje GoPro i zasila Lawmate 500mW.
Ostatnio zmieniony niedziela 26 paź 2014, 21:17 przez Sonix, łącznie zmieniany 1 raz.
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

ja dalem maly kondensator 10uF, ale nie pomogl.
Zasililem go malym (i tanim) BEC o wadze 12gr (z przewodami max 15gr, czyli dla samolotu to 0.00nic) 1A, problem znikl.
ODPOWIEDZ