Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Myślę że chwilowa kompensacja w Stab oparta na Gyro na początek było by OK i trzeba wziąć pod uwagę zmniejszenie czułości ze wzrostem prędkości. Efekt "Ryby" występuje przy dużej szybkości.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 wrz 2014, 17:55 przez profesor, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

Zbig pisze:...
Druga sprawa, to skuteczność tej stabilizacji. Bez "head hold" byłaby raczej słaba (tłumi podmuchy, ale nie wraca na poprzedni kurs), a do head hold nie ma za bardzo jak kompensować dryftu w osi Yaw (magnetometr do tego jest za słaby/wrażliwy na zakłócenia), a mówimy o dryfcie zyroskopu rzędu do 1stopień/sekundę, wiec chyba dosyć sporo. A może się mylę i takie wartości są akceptowalne?
W helikach "head hold" trzyma ogon prawie bezbłędnie a nie podejrzewam, żeby żyro było lepsze za to drgania są większe. Pewnie czas oscylacji - wymagany do korekty po odchyleniu - w samolocie będzie większy ale powinno wydolić i chyba błędy są akceptowalne.

Skywalker (ten starszy) miał mocno za małe lotki i niewielki dihedral. Ten z 2013 ma większe lotki ale za to bliżej kadłuba więc efektywność tychże lotek jest marna. Ciężko tym skręcić bez SK a niski środek ciężkości dokłada swoje. Stabilizacja ciężko pracuje, żeby utrzymać model poziomo :-)

Kiedyś w jakimś bixleropodobnym modelu włożyłem żyro od helika - działało całkiem przyzwoicie.
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Dzisiaj zrobiłem w drodze powrotnej 41km na autopilocie i nie mam najmniejszych zastrzeżeń, SkyWalker przyleciał do domciu jak piesek do budy... :mrgreen:
Trzymał wysokość i kierunek mimo bocznego wiatru.
Zbig przydał by się jakiś budzik co 20 minut aby nie usnąć... ;-)

Obrazek
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Pakiet video na oparach :-)
zeman0 pisze:Zbig przydał by się jakiś budzik co 20 minut aby nie usnąć... ;-)
Robić flipa co 20 minut? ;-)

W heli minuta zawisu to cała wieczność, a 1deg/s to żaden dryft ;-)
Tu mówimy o utrzymaniu kursu (który widać w kamerze) przez dłuższy czas. Ale od czegoś trzeba będzie zacząć. Pomyślimy...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 wrz 2014, 20:53 przez Zbig, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Zbig pisze:Pakiet video na oparach
Nie, zasilanie video z jednego pakietu , jak to skalibrować?
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

W menu serwis->kalibracja napięcia OSD, ale tylko z klawiatury, nie z aparatury.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Zbig. Utrzymuj kurs z GPS'a :-) To chyba jedyne rozwiązanie. Ale jak wymyślisz jak się zabezpieczyć przed niespodziankami z GPS'a typu cofka to się podziel sposobem :mrgreen:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

To robię w trybie HOLD. Sposób jest prosty: nie dopuścić do cofki :-).
Ale tu chodzi o wsparcie dla utrzymania "heading" w locie manualnym - kurs GPS tylko by pogorszył odczucia pilota odnosnie stabilności kierunku :roll:
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Wczoraj sprawdzałem jak się zachowuje AP w cularisie w trybie Auto bez wpiętego GPS, czyli Mikser gaz>kierunek 100%
i Jest stabilizacja słaba ale jest Gyro chwilowa na ogonku zachowuje się identyko jak w tanim pomarańczowym stabilizatorze 3d - jak dla mnie coś takiego na początek powinno dać radę.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Jak tam Zbyszku postępy może jakieś ... może jakiś soft do przetestowania ?
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Jeszcze kilka aspektów mam do przemyślenia. Zachowanie takiej stabilizacji trzeba sensownie "pożenić" z drążkami lotek i steru kierunku, mając też na uwadze różnego rodzaju modele. Nie chodzi przecież o to, żeby stabilizacja zablokowała możliwość skrętów :-)
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Wypada się pochwalić ;-)
Obrazek
De facto nie byłem dalej niż 600m od bazy , czy przyczyną mogą być zakłócenia GPS'a ?
Softy z ostatniej paczki z 11.09
Pozdrawiam
Andrzej
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Post autor: piotr »

Zbyszku. problem blokowania skrętu w modelach śmigłowców ja rozwiązałem swojego czasu prosto.Wychylenia drążka kierunku zmniejszało proporcjonalnie siłę stabilizacji.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
laciaty
Posty: 477
Rejestracja: środa 11 wrz 2013, 19:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: laciaty »

Może istnieje jakaś możliwość aby zmienić nieco czas wyświetlania się trasy?

Chodzi dokładnie o to, że po lądowaniu wyświetla się trasa, niestety po przeniesieniu modelu bliżej siebie trasa jest zeruje.
Jeżeli jest taka możliwość to chciałbym aby trasa nie resetowała się.
eLeReS MOD, Penguin FPV, Beta, X525, Pilatus PC-6 MPX, SkyEye FPV
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: darek_op »

Może tak jak ktoś już pisał wcześniej , zerowanie statystyk następuje po ustawieniu bazy :mrgreen: To zerowanie trasy po przyniesieniu modelu jest wkurzające :-(
ODPOWIEDZ