Dlaczego Naza przy obrotach Yaw idzie do góry?

FC - wykorzystujące sprzęt firmy DJI

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Tom01
Posty: 215
Rejestracja: niedziela 26 wrz 2010, 17:09
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Dlaczego Naza przy obrotach Yaw idzie do góry?

Post autor: Tom01 »

Właśnie? Wiszę sobie powiedzmy na 10m, "rozglądam się" w jedną i w drugą i kopter nagle się wznosi i w chwilę jest na 30-60m. Rzecz jest w 100% powtarzalna. Im bardziej energicznie obrót, tym szybciej Naza stwierdza, że musi iść w górę. I co gorzej, nie ma wcale tendencji do ponownego zawisu. Przy każdym obrocie muszę zdejmować ciut gaz, próbować utrzymać zawis i ew zwiększyć po zakończeniu obrotu. Na zakrętach to samo. Nie da się na automacie utrzymać wysokości tylko przy byle obrocie jedzie do góry. Upierdliwe. Dla ułatwienia dodam, że regulacja gain ani w osi Yaw, ani Vertical nic nie daje.
Tomasz
Moja pasja, obraz i kolor -> mva.pl
radas17
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 31 mar 2011, 12:53
Lokalizacja: Myszków

Post autor: radas17 »

Zwróć uwagę czy objaw nasila się w stosunku do wiatru ...
Czyli może występować taka zależność że wisząc przodem do wiatru copter może się wznosić
a odwracając się tyłem opadać, wtedy pomaga obłożenie nazy gąbką : )
Jeżeli opada/wznosi się przy nagłych zwrotach na Yaw to powinno pomóc obniżenie Gai na Yaw ... no ale to niby wykluczasz.
Daj jakiś film z lotu, to powinno pomóc w zdiagnozowaniu problemu.
Awatar użytkownika
Tom01
Posty: 215
Rejestracja: niedziela 26 wrz 2010, 17:09
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Tom01 »

Faktycznie, prawdopodobnie odpowiada za to czujnik ciśnienia. Nazę mam zabudowaną w ramie, bez dostępu obecnie, więc nie sprawdzę koncepcji z gąbką. Co do czułości Yaw, podpiąłem regulację pod pokrętło i zjechałem niemalże do zera. Bez skutku. Chyba, że trzeba resetować Nazę po zmianie gain? Zmiany robiłem w locie. Może dlatego?
Tomasz
Moja pasja, obraz i kolor -> mva.pl
Awatar użytkownika
pooh666
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 14:04
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: pooh666 »

O proszę, problem całkiem podobny do mojego z tymi skokami przepustnicy tylko ja mam tak nawet w locie do przodu (ale de facto yaw też wtedy przecież walczy cały czas)

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=22600

Doszedłeś przez co to było spowodowane u Ciebie? Jaką masz konfiguracje latadła?
Awatar użytkownika
Tom01
Posty: 215
Rejestracja: niedziela 26 wrz 2010, 17:09
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Tom01 »

Nie opanowałem. Nazę wywaliłem do F450, gdzie również nie ma stabilności w pionie, ale to koper do zabawy, więc olałem problem. Większy robię w oparciu o Pixhawka.
Tomasz
Moja pasja, obraz i kolor -> mva.pl
ODPOWIEDZ