Koniczynki 5,8 - strojenie, dziwna sprawa

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

pawel266 pisze:Najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o anteny nadawcze jest dobrze zrobiony (zestrojony) dipol 1/2 fali.
Przy 5,8 GHz anteny z polaryzacją liniową ogólnie są takim sobie pomysłem (chociaż to też zależy od otoczenia w którym latamy).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
pawel266
Posty: 543
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 20:47
Lokalizacja: Toruń

Post autor: pawel266 »

W niewielkim modelu zbyt wiele nie poszalejesz z antenami.
Awatar użytkownika
marimach77
Posty: 891
Rejestracja: poniedziałek 29 lis 2010, 14:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marimach77 »

Jeśli już jesteśmy przy temacie antenek na 5.8 to laik chciałby zapytać o taką kwestię. Mam komplet(A) TX/RX z "listkami" antenek skręconymi w prawo. Mam też drugi komplet(B), ale "listki" skręcone w lewo. Czy mogę użyć antenki TX(B) z RX(A)?
Pozdrawiam
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Witam, nie za bardzo gdyż są odwrotne polaryzacje, możesz sobie sprawdzić zasięg na mieszanym zestawie będzie bardzo mały względem zasięgu na antenkach o zgodnej polaryzacji
Pozdr
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Chestnut »

w zasadzie stosując dwie anteny [edyta:] o odwrotnej [] polaryzacji kołowej masz najgorszy możliwy scenariusz- w pewnej (niewielkiej) odległości możesz całkowicie stracić sygnał.
w teorii mógłbyś użyć dwóch niezależnych linków 5.8- jeden miałby polaryzację prawą na obu antenach, drugi lewą, i przy rozsądnej separacji systemów- mogłyby działać na tym samym kanale, nie przeszkadzając sobie nawzajem- ze względu właśnie na straty powodowane odwrotną polaryzacją.
Właśnie dlatego anteny koniczynki, itp. o polaryzacji kołowej eliminują efekt dwudrożności- fale z anteny nadawczej odbite (od ziemi, przeszkód, itd.) odwracają kierunek polaryzacji- więc antena odbiorcza ich "nie łapie" - i nie mieszają się z oryginalną ścieżką antena-antena.
;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Kula
Posty: 128
Rejestracja: czwartek 25 lis 2010, 22:01
Lokalizacja: Pruszków

Re: Koniczynki 5,8 - strojenie, dziwna sprawa

Post autor: Kula »

Odgrzeje temat.

Latam na koniczynkach, ale czasem trochę brakuje mi zasięgu video. Chciałbym zastosować w odbiorniku antenę helikalną, ale nie wiem jak określić skrętność koniczynek które mam i jak helikalnej. Czy możecie koledzy, podpowiedzieć jak rozpoznać te LHCP i RHPC by dobrze dobrać zestaw?

Dziękuję za podpowiedź
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Re: Koniczynki 5,8 - strojenie, dziwna sprawa

Post autor: waszka »

...tu masz temat i przyklad lewoskretnej polaryzacji: "At this step you also decide which polarization the antenna is going to be. The picture shows a left hand polarized Skew-Planar Wheel. For right hand polarization, simply flip the elements over to the right instead."
http://rcexplorer.se/diy/2011/08/the-sk ... v-antenna/

Obrazek

---------------------------------------------------------------------------------

...a tu Helical tez lewoskretny: "This antenna is going to be lefthand polarized hence the direction of the winding."
http://rcexplorer.se/projects/2012/11/t ... d-station/

Obrazek
ODPOWIEDZ