OrangeRX LRS - wgrywamy oprogramowanie OpenLRSng

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Głuś »

no to gitara, dzięki, zamówię chyba specjalnie ekonomiczną żeby na weekend dopiero doszło bo jak dojdzie za w środku tygodnia to nie wytrzymam i zacznę kminić :D
PS. a tym układem w razie czego w przyszłości ogarnę coś więcej czy tylko podstawowa konfiguracja?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

rozwiazanie problemów z atb usd rs232ttl

Post autor: m_atrix »

Witam,
Jakby co problemy z komunikacją z naszymi modułami na atmega przy użyciu programatora
Obrazek
został rozwiązany i opisany tu

Co nie zmienia faktu że mi się wgrać najnowszego softu do orange LRS nie udało wgrać i o najgorsze, nie wiem co robię źle. Jakby się więc ktoś wybierał na pałacowa to chętnie zabiorę programatory i graty i skorzystam z pomocy w rozkminieniu co jest nie tak.
Pozdrawiam
kamilt
1% - http://www.dzieciom.pl/12659
************************************
różne latające + wiatrak

komu Bóg rozumu nie da, kowal mu go nie ukuje
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Głuś »

W module nadawczym są obok siebie dwa porty GND - to jedno i to samo? Jak radzicie: mogę np. do skrajnego dać masę z zasilania 3,3V, a do drugiego GND z programatora czy lepiej zlutować GND z programatora z masą zasilania 3.3V i podłączyć do skrajnego?

To ma jakieś znaczenie czy po prostu na płytce są dwa wejścia GND dla wygody i są połączone ze sobą?
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Na płytce są dwa wejścia GND połączone ze sobą więc możesz je używać zamiennie, lub oba równocześnie - tak jak ci wygodniej.
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Głuś »

Tak coś czułem, dzięki za upewnienie :-)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Głuś »

Potwierdzam działa tak jak brodziek rzekł, dałem na jeden GND kabel z programatora, a na drugi mase z zasilania i śmiga, ale mam jeden dylemat - jak w praktyce można wykorzystać tą telemetrię mając 9XR?

W tej wtyczce pod Google Chrome w zasadzie jest tylko opcja włącz/wyłącz. Wiem że można wykorzystać jako telemetria do APM, ale na chwilę obecną to mnie nie interesuje więc temat pomijam.

Jeśli wszystkie niezbędne dane wysysam z OSD to w sumie co może mi dać ta telemetria oprócz tego że buzer będzie darł jape po utracie sygnału? i co ważne - czy używanie telemetrii nie skróci zasięgu biorąc pod uwagę fakt że nadajnik ma 1000mW, a odbiornik 100mW? Do tego kwestia anten - na nadajniku możemy zastosować 1/2 fali spokojnie, na modelu już nie koniecznie (ze względu na rozmiar) więc na chłopski rozum zasięg w stronę model -> ziemia będzie mniejszy niż ziemia -> model i jak nadajnik utraci informację zwrotną z odbiornika załączy FS. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić...
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Słuchajci próbuje sobie wgrać nowy sofy (miałem jakiś stary). Soft do TX zaznaczam tak:

Kod: Zaznacz cały

//####### COMPILATION TARGET #######
// Enable to compile transmitter code, default is RX (remove leading //)
//#define COMPILE_TX 0 // compile RX code
#define COMPILE_TX 1 // compile TX code

//####### TX BOARD TYPE #######
// Enable one of the lines below (remove leading //)
//#define BOARD_TYPE 0 // 0 = Flytron OpenLRS M1 Tx Board (not verified)
//#define BOARD_TYPE 1 // 1 = Flytron OpenLRS M1 Rx Board as TX (not verified)
#define BOARD_TYPE 2 // 2 = Flytron OpenLRS M2/M3 Tx Board / OrangeRx UHF TX
//#define BOARD_TYPE 3 // 3 = Flytron OpenLRS Rx v2 Board / OrangeRx UHF RX / HawkEye UHF RX (RX and TX supported)
//#define BOARD_TYPE 4 // 4 = OpenLRSngTX / HawkEye UHF TX
//#define BOARD_TYPE 5 // 5 = OpenLRSngRX-4/6ch (DTF UHF/HawkEye) (RX and TX supported)
//#define BOARD_TYPE 6 // 6 = DTF UHF/HawkEye DeluxeTX (Atmega32u4)
natomiast do RX tak:

Kod: Zaznacz cały

//####### COMPILATION TARGET #######
// Enable to compile transmitter code, default is RX (remove leading //)
#define COMPILE_TX 0 // compile RX code
//#define COMPILE_TX 1 // compile TX code

//####### TX BOARD TYPE #######
// Enable one of the lines below (remove leading //)
//#define BOARD_TYPE 0 // 0 = Flytron OpenLRS M1 Tx Board (not verified)
//#define BOARD_TYPE 1 // 1 = Flytron OpenLRS M1 Rx Board as TX (not verified)
//#define BOARD_TYPE 2 // 2 = Flytron OpenLRS M2/M3 Tx Board / OrangeRx UHF TX
#define BOARD_TYPE 3 // 3 = Flytron OpenLRS Rx v2 Board / OrangeRx UHF RX / HawkEye UHF RX (RX and TX supported)
//#define BOARD_TYPE 4 // 4 = OpenLRSngTX / HawkEye UHF TX
//#define BOARD_TYPE 5 // 5 = OpenLRSngRX-4/6ch (DTF UHF/HawkEye) (RX and TX supported)
//#define BOARD_TYPE 6 // 6 = DTF UHF/HawkEye DeluxeTX (Atmega32u4)
Zmieniam również w pliku binding 2 linijki (do tx i rx takie same):
#define DEFAULT_HOPLIST xxxxxxxxxxxxxx
#define DEFAULT_RF_MAGIC xxxxxxxxxxxxxxxx

Problem polega na tym że aparatura zbinduje się z odbiornikiem, ale po ponownym włączeniu już go nie widzi.

oj, Panowie :mrgreen: Można ten post usunąć.
Miałem aparaturę odwróconą ( leżała odwrócona) i nie zauważyłem alertu o złym położeniu drążka więc nie łączyło się. :oops:
Szychor
Posty: 163
Rejestracja: czwartek 28 mar 2013, 18:18
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Szychor »

dodam od siebie jako że posiadam Tx LRS orange 1W i ten szit nie ma 1W niestety. W środku jest przetwornica traco 3.3V co daje okolo 400mw mocy, jako że modul RFM23BP ma zasilanie 3,3-6V zamowilem przetwornice 5V przelutuje i zobaczymy czy moc wzrosnie do okolo 1W.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Nie radzę. Siądzie ci aparatura. Ale mozesz spróbować.
Szychor
Posty: 163
Rejestracja: czwartek 28 mar 2013, 18:18
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Szychor »

Dlaczego ma coś stać sie aparaturze ? Zrobie przełączane zasilanie miedzy 3,3 a 5V na przełączniku 3pos. Moduł można przykryć jakimś miedzianym ekranem dodać jakiś radiator i powinno być ok. Przy 5V powinno być okolo 800mw czyli 2x wiecej niz na 3.3v.
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Jak przykryjesz to OK. Spytaj profesora to ci powie jak to włazi na LCD.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Szkoda zachodu z tymi modułami Orx, robione po taniości nie ekranowane ,brak odprowadzania ciepła z końcówki mocy, luty kiepskie,brak filtrów LC ... tylko sobie krwi napsujesz szukając dlaczego po kilometrze łapiesz FS'a.
W apce tylko moduł z małą mocą 100mW w zupełności wystarczy + dobra antena dostrojona. A jak chcesz latać daleko to lepiej całość wywalić na maszt, wtedy redukujesz moc na 200mW i latasz po 20km z palcem w ogonie :P

Dzisiaj poleciałem na 14km przy 200mW, Antena 2in1 - doubleBiquad + Biquad_LRS - RSSI 50-70% skakało, wiało solidnie - przelotowa pod wiatr 14km/h, z wiatrem 70 :-D Ale to już na moim module zewnętrznym LRS marki Profesor&Brodziek i odbiornik LRS by Brodziek
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
komanndos
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 lis 2013, 14:34
Lokalizacja: Marki

Post autor: komanndos »

Z doświadczenia powiem... o kant dupy można pomarańczę potłuc :-)
Na antenie nadawczej od Zorby i dipolu od Kacpra w samolocie na ORX 1W (moc ustawiona na max) RSSI na 2000m 47%, na eLeReSie 1W przy mocy 200mW RSSI na poziomie 68%... tyle, że 5000m od bazy. Na obydwu zestawach latałem w takich samych warunkach i z tak samo rozmieszczonymi antenami.
Też jakiś czas temu wmawiałem sobie, że nie warto przepłacać ;-)
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: xq_operator »

do openlrsng pozwoliłem sobie zrobić tryb o zmniejszonej mocy (100mW -> 1mW) do testowania zasięgów i anten.
orange tx włącza się z naciśniętym przyciskiem bindowania przez różny czas zależnie od intencji (bind, bind + reset). dodałem 3ci tryb - redukcja mocy do 1mW - gra złowieszczą 'melodyjkę' przed kontynuowaniem żeby niechcący nie polecieć na tym.

podobno frsky ma podobny tryb, żeby sprawdzać antenki przed startem ;-)
ODPOWIEDZ