Prośba o sugestię: optymalne rozwiązanie do fotografii

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
agrompix
Posty: 4
Rejestracja: środa 26 mar 2014, 09:19
Lokalizacja: Rzeszów

Prośba o sugestię: optymalne rozwiązanie do fotografii

Post autor: agrompix »

Czołem ekspertom ;)

Jako nowy na Forum gmeram po Waszych różnych wątkach w poszukiwaniu interesującej mnie odpowiedzi. Mianowicie, zamierzam zbudować platformę do fotografii stereoskopowej, która będzie w stanie pomieścić całość sprzętu (LiPo, silniki, UBEC etc. plus moduł Autopilota z GPS / RC i do tego wszystkiego 2 aparaty foto jednocześnie).

Wagowo cały sprzęt zmieści się w 1800 - 2000g, plus oczywiście waga samego modelu. I teraz pytanie, na które sam nie znalazłem odpowiedzi: czy bardziej optymalnym wyborem będzuie tu nowy Skywalker 1900 czy może Talon ? Widzę, że eta pierwsza platforma ma wielu użytkowników wśród forumowiczów, aczkolwiek Talon też doczekał się oblotu i testów :-)

Jeśli chodzi o oczekiwania, jakie mam odnośnie platformy:

- spokojny i "równy" lot,
- czas: optymalnie 40 min lub więcej (godzina na jednym LiPo byłaby idealna),
- nie ma to być platforma trudna w pilotażu, nie będzie służyła akrobacjom czy innym tego typu zastosowaniom. Oczekuję, że będzie to taki "koń roboczy" na zasadzie: puszczasz, robi swoje i wraca na ziemię ;-)

Wstępna konfiguracja, którą zmontowałem w oparciu o lekturę forum i sieć wygląda następująco:

Silnik: EMAX GT 3520/05 + śmigło 12x6 (najlepiej byłoby, gdyby było składane),
LiPo: Desire Power V6  Li-Pol 14,8V 3800mAh 35C x 2 szt.,
Regulator: EMAX-80A UBEC (2-6 cele Li-Pol)
Serwa: jeszcze brak decyzji co wybrać
Radio: Odbiornik FrSky D8R-II PLUS
Autopilot: 3D Robotics APM + Radio 433MHz + 3DR GPS U-Blox with Compass

Do tego wszystkiego dochodzą dwa aparaty foto o łącznej masie ok. 300 - 350g.

Całość wagowo wyniesie ~ 2700g więc teoretycznie jest jeszcze "miejsce" na upchanie dodatkowego zasilania. Kamery nie biorę pod uwagę (przynajmniej na tym etapie, być może później zdecyduję się coś dołożyć).

Mogę liczyć na Wasze sugestie ? Zastanawiam się, czy obie wstępnie wybrane platformy się sprawdzą / ewentualnie która z nich bardziej ? Z czasem lepszym wyborem wydaje mi się Talon, głównie z uwagi na większą dopuszczalną masę i łatwiejszy (chyba) dostęp do wnętrza.

Jakie inne rozwiązania sugerujecie zastosować żeby znaleźć najbardziej optymalną konfigurację dla tego rodzaju platformy ?

Dzięki serdeczne za wszelkie (również krytyczne ;-) ) uwagi i opinie.
Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

Może Zuzia, ta jest najlepsza do zdjęć.
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Sądząc po wymaganiach to sugeruję kontakt z flytron
Ostatnio zmieniony czwartek 10 kwie 2014, 14:07 przez pma_, łącznie zmieniany 1 raz.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

Z ciekawości jaką będziesz miał odległość między aparatami. Bo bawiłem się kiedyś w stereoskopię i żeby uzyskać dobre efekty przy fotografowaniu pleneru w 3d to musiałem rozstawić aparaty nawet na 1-1,5m bo jak były bliżej to 3d i nie 3d wyglądało prawie tak samo. A przy takim szerokim rozstawie efekt był może nieco przekombinowany ale robił wrażenie
Awatar użytkownika
agrompix
Posty: 4
Rejestracja: środa 26 mar 2014, 09:19
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: agrompix »

Artgraf1981 pisze:Z ciekawości jaką będziesz miał odległość między aparatami.
Ok 15cm między obiektywami daje już zadowalający rezultat. Pełne 3D to to nie jest, ale nie to jest celem całej zabawy. Jeden z aparatów jest zmodyfikowany do fotografii w ograniczonym zakresie widma i dopiero nałożenie obu zdjęć na siebie dostaję efekt, o który mi chodzi. Taka trochę dziwna zabawa :-)
Pozdrawiam,
Piotr
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

3kg model do lotu stabilnego to mi tylko po głowie chodzi Sky Cruser, którym się nalatałem i ew. coś większego.
Abyś miał 3D efekt stereo z lotu ptaka to byś musiał szorować kilka metrów nad ziemią, a to mało bezpieczne, tylko doświadczony pilot dałby radę przez jakiś czas nie zrobić crashu.
Normalnie będziesz musiał latać w okolicach 40-50m wysokości, przy rozstawie 15cm to 3D zniknie raz dwa, ew jak kolega pisał, będzie znikome.
Zrób prosty test, wjedź wysoko jakimś dźwigiem/albo na wysokie piętra biurowca i rób foty okolicy, zobaczysz ile Ci tego 3D zrobiło i czy jest poprawnie.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
agrompix
Posty: 4
Rejestracja: środa 26 mar 2014, 09:19
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: agrompix »

Trochę mało precyzyjnie się wyraziłem na początku: docelowo chcę umieścić na platformie 2 aparaty, zdjęcia będą stereo ale nie chodzi mi o efekt 3D jako taki. Raczej o fotografowanie różnych długości fal pod katem dalszej analizy. Ale tak jak pisałem, aparaty już mam i to jest sprawa stosunkowo prosta.

Bardziej zależy mi na doborze optymalnej "skorupy" i powiem szczerze że im więcej czytam, tym bardziej skłaniam się w stronę Skywalkera 1900. Z tego co się zorientowałem, przy właściwej konfiguracji spokojnie podoła masie startowej na poziomie 2800 - 3000g, są nawet głosy że dociążony lata lepiej niż na lekko.

Myślałem jedynie, że jako użytkownicy takich sprzętów będziecie mieli własne sugestie i podpowiedzi, ja dopiero poznaję temat ;-) Więc dalej liczę na uwagi, również pod kątem doboru napędu do tego rodzaju modelu. Zanim podejmę jakiekolwiek decyzje chciałbym zweryfikować wiedzę.
Pozdrawiam,
Piotr
qubanek
Posty: 120
Rejestracja: czwartek 27 wrz 2012, 13:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: qubanek »

Ja zaproponuję x8 to przecież taka mała ciężarówka, może wolno nie lata ale udźwig i dużo miejsca na graty posiada
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

Podstawowe pytanie, latałeś już czymkolwiek ? Nie sztuką jest kupić gotowca ze sklepu...warto się najpierw nauczyć podstawowych odruchów.

Jeśli już przeszedłeś przez to wszystko to moim zdaniem cały ten Skywalker będzie dobrym rozwiązaniem do Twojego projektu, miejsca a nim dużo no i uchodzi za typową ciężarówkę do FPV. Ładujesz gratów, ładujesz, ładujesz a on lata coraz lepiej.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Takie?

Obrazek

2m rozpiętości, lata baardzo wolno a w tą paszczę można naładować wiele. Pierwotnie zaprojektowana do noszenia lustrzanek w czasach gdy kopterów nawet James Bond nie miał.
Ten wredny...
ODPOWIEDZ