Wasze rekordy odległości

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: PiotrSz »

Rurek pisze:
PiotrSz pisze:spróbuję zorganizować analizator albo przynajmniej reflektometr
Widziałeś? http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=7240
Oczywiście że widziałem ten temat ale nie do końca rozumiem co ma wspólnego analizator widma który nie ma stopnia nadawczego w.cz. mogącego nadawać w pełnym zakresie częstotliwości i mierzyć jednocześnie współczynnik fali stojącej powracającej do transmitera ?

Ten analizator widma który zapodałeś jest idealny do tego żeby zmierzyć widmo pracy np końcówki mocy wzmacniacz m.cz. czy w.cz. z dopiętym obciążeniem żeby np sprawdzić np częstotliwości pasożytnicze tzw harmoniczne.

Jeśli da się go wykorzystać z jakimś oprzyrządowaniem do pomiaru SWR anten to przepraszam ale nie zagłębiałem się nigdy w temat analizy widma pasma urządzeń emitujących sygnały bo się na tym nie znam. Jak miałem problem z transceiverem KF czy UKF/UHF to prosiłem o pomoc kolegę który ma swoje całkiem dobrze wyposażone laboratorium ;-)
Co do anten mam własny przyrząd do pomiaru SWR ale niestety ma pomiar w zakresie 1.8MHz do 144MHz jednak już pomiarze VHF nie jest już zbyt dokładny.

edit: Analizatory antenowe jakie ja znam i potrafię używać to takie które mają wskaźnik SWR oraz wbudowaną końcówkę mocy w.cz. Dosyć często korzystam z takiego http://www.inradio.pl/index.php/miernik ... 59b-detail
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Jeśli mamy nadajnik z możliwością zmiany częstotliwości, amperomierz, trochę czasu i umiemy obserwować zjawiska oraz wyciągać wnioski to spokojnie możemy zestroić dipol, czy gp nawet na 2,4GHz. Przy 433MHz nie będzie najmniejszego problemu, starczy chcieć.

Jak jest reflektometr to jeszcze łatwiej i pewniej.
Awatar użytkownika
Kkacper
Posty: 839
Rejestracja: piątek 03 sie 2012, 18:27
Lokalizacja: Kiełpino k. Kartuz

Post autor: Kkacper »

Panowie to co napisałem wcześniej apropo pomiarów anten jest poparte pomiarami na dobrym analizatorze torów antenowych. Nie pisałbym takich stwierdzeń nie mając odpowiedniej wiedzy popartej pomiarami. Do pomiarów i strojenia aktualnie stosuję miernik Anritsu Site Master, który uwierzcie mi na słowo jest doskonały do sprawdzania wszelkiego rodzaju anten.

Jeśłi chodzi o stratę 10 % mocy to faktycznie czy jest to 100 mW czy 1000 mW strata w procentach jest taka sama ale jeśli weźmiemy pod uwagę iż przy 100 mW tracimy 10 mW a przy 1000 mW - 100 mW to jest już różnica.

Ta tracona (odbita) moc wraca do nadajnika po pierwsze pwoduję wzrost temperatury samego nadajnika oraz jak to się popularnie mówi "sianie" po innych częstotliwościach.
Także podsumowując dobrze dopasowana antena w każdym systemie nadawczo -odbiorczym to PODSTAWA.
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Taki byłby pewnie dobry dla naszych zmagań z antenami

http://www.inradio.pl/index.php/miernik ... 66b-detail

Gdyby byla grupa bardziej zgrana tp by sie zrzute zrobilo po 50 PLN ktos zaufany na forum by zanabyl I odtad miałby obowiazek mierzyc kazda antenę ktora by dostał w łapki czy to samo robke czy kupna. I dzielić się wynikami z osobami ktore zaplacily. Samo urządzenie by mógł zatrzymać , zabierał by takze na zloty itp.
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Kkacper nie zgadzam się.

Czy dasz 90W w palnik czy też 100W - bardzo mało to zmieni, nieodczuwalnie przy łącznościach. Aby coś się poważnie zmieniło trzeba dodawać zero na końcu, a nie jedynkę z przodu.

Lukisek, za czas napisania tych postów zestroiłbyś amperomierzem :-P
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Jak stroje amperomierzem to musze z pokoju wychodzic a wtedy nie widze odczytow ;-)
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Coś źle robisz. Pewnie sygnał z anteny zakłóca miernik.
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

rekordzik 'kolegi' zrobiony dzisiaj na RC 50mW.
Żeby nie słabe video byłaby szansa nawet na 15-18km.
Obrazek
retmiwrd
Posty: 112
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 09:14
Lokalizacja: Baniocha

Post autor: retmiwrd »

Witam.
Niestety nie wziąłem dziś ze sobą tel. i nie zrobiłem zdjęcia ale jestem z siebie dumny.
Nie wiem czy to wilgotność powietrza czy moje zmiany położenia odbiornika ale na spektrumie bez żadnych dopał poleciałem dzisiaj na 4300m. Wydaje mi się, że jest to już całkiem zacny wynik i chyba kres możliwości spektruma. Ale kto wie. Dorzucę jeszcze jedną satelitkę i zobaczymy. Może 5000 pęknie.
Pozdrawiam
TALON FPV, FUTABA 9CP+eleresMOD, REMZIBI OSD,SONY TVL 600, FY21AP, FOX 800
TAROT T960, 3axis gimbal, SONY ILCE5100
h0rn3t
Posty: 72
Rejestracja: sobota 02 mar 2013, 08:56
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: h0rn3t »

retmiwrd pisze:Witam.
Niestety nie wziąłem dziś ze sobą tel. i nie zrobiłem zdjęcia ale jestem z siebie dumny.
Nie wiem czy to wilgotność powietrza czy moje zmiany położenia odbiornika ale na spektrumie bez żadnych dopał poleciałem dzisiaj na 4300m. Wydaje mi się, że jest to już całkiem zacny wynik i chyba kres możliwości spektruma. Ale kto wie. Dorzucę jeszcze jedną satelitkę i zobaczymy. Może 5000 pęknie.
Pozdrawiam
Jaki odbiornik zamontowany w modelu? Nadajnik masz w wersji UE czy USA?
Stosujesz filtr na AV?
retmiwrd
Posty: 112
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 09:14
Lokalizacja: Baniocha

Post autor: retmiwrd »

JR R 921 jest w opisie. Nadajnik kupiłem używany wraz z radiem ale po testach na ziemi uważam, że jest to wersja USA. Mam filtr LOW Pass
TALON FPV, FUTABA 9CP+eleresMOD, REMZIBI OSD,SONY TVL 600, FY21AP, FOX 800
TAROT T960, 3axis gimbal, SONY ILCE5100
USZQ
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 20 mar 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: USZQ »

To i ja się pochwalę skromnym wynikiem.
Czytam forum od dłuższego czasu i mnie zaraziliście :evil:
Postanowiłem zacząć latać trochę dalej od nogi i po przygotowaniu platformy pierwszy poważniejszy lot FPV

Lądowanie o 20:00 więc już ciemnawo było stąd słabe kolorki na poniższych fotkach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cholera spodobało mi się i obiecuję dalej :-P

Dla jasności sytuacji cały setup.
SkyCruise 2400
silnik Turnigy SK 3542 1250kV
Regulator Turnigy Dlux 55/70 A
Serwa Corona CS929 iCS939
Śmigło 10/5 lub/6 lub/7
APM 2.6 z GPS i Power Module
Taranis a w nim RMILEC 433MHz i stocowy bat
Fox 1,2 GHz 1,5W a na ziemi patch chyba 8dbi (chińczyk więc nie wierzę)
HoryzonHD v3
MyflyDream TeleFlyPro jako tracker
Oświetlenie power ledy jako pozycyjne, stroby i Beacony, przy klapach włączają się światła lądowania (tak sobie zaszalałem)
Sterownik by Karwas + moje modyfikacje oparte na regulatorach napięcia
USZQ
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 20 mar 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: USZQ »

Hmmm,
Mam nadzieję że nie dostanę przysłowiowego krawata za złamanie 9 pkt regulaminu forum, ale mam do wyboru przestać latać albo powstrzymać się przed umieszczeniem swojego osiągnięcia..... ani jedno ani drugie nie wchodzi w rachubę :mrgreen:

Wiem że dla starych wyjadaczy to żadne osiągnięcie ale mnie cieszy jak cholera bo moje własne...

Dzisiaj machnąłem 7km a potencjał jest na więcej.
Platforma ta sama odchudzona o 0,5 kg, pilot stojący sobie ze sterowaniem w ręku antena na nadajniku też w ręku (masztu brak).
Muszę popracować nad bazą bo mi obraz rwie. Pierwszy winowajca się już znalazł tzn rozdzielacz sygnału Video, drugi to monitor a właściwie zwędzony córce odtwarzacz DVD do oglądania bajek w samochodzie niejaki Mistral, wali BS przy pierwszej lepszej okazji :-x

Dla potwierdzenia 2 fotki z grabbera

Włączony panel 1 w minim OSD jako tryb awaryjny gdzie pokazuje właściwie wszystkie dane, latam na panelu dwa widać go w poście wyżej
Obrazek

Panel podsumowania po wylądowaniu i walnięciu sprzęta na maskę samochodu :lol:
Obrazek
USZQ
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 20 mar 2014, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: USZQ »

No i masz babo placek - znowu poleciałem, a że było ładnie to zrobiłem sobie dwa podejścia do porzesunięcia własnych granic iiiii pierwsza próba to 10km a druga 12km

Niestety zwalony tracker i ustawianie samemu anteny podczas lotu nie pomaga :-/
ponadto miejsce startu w promieniu 200m otoczone jest 20-30m drzewami, antena bat na aparaturze, a i wysokość lotu też mała więc wujek Fresnel wtrąca swoje 3 grosze.
Tak czy owak magiczna dycha na koncie jest.
Pytanie tylko co dalej?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Sky Cruise 2400, Taranis, RMILEC, APM 2.6, MinimOSD, FOX 1,2 HoryzonHD V3
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: g.p »

No i ładnie , filmik by się przydał jakiś zobaczyć co z tym AV, jaka antenka w modelu?
ODPOWIEDZ