FrSky problem z zasięgiem

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Condor
Posty: 99
Rejestracja: piątek 08 cze 2012, 22:12
Lokalizacja: Hiszpania TF

Post autor: Condor »

Mam moduł FrSky, w którym przy gnieździe antenowym na obudowie była gorąca żyłka kabelka "mysi ogonek" przerwana. Po naprawie zasięg wrócił. A moduł pracował cały czas chyba tak jakby bez antenki i nie kilka sekund a kilkadziesiąt pakietów i się nie upalił. Cały ten czas kombinowałem na różne sposoby co jest grane bo zasięg był od kilkudziesięciu do ok 100 metrów, a powyżej loteria i pipczenie modułu.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Dziś dokonałem testów.

W trybie range rest (1/30 mocy nadajnika) przeszedłem ponad 40m (brakło ogrodu) i serwa pracowały poprawnie - samolot w ręce pomocnika. Ja oddalałem się aparaturą skierowaną w stronę samolotu.

Z włączonym video mam wrażenie, że jest ciut gorzej. Ale nieznacznie. Aż się pomocnikowi włączył w pewnym momencie autopilot :mrgreen:
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: g.p »

Na baciku też tyle miałem mniej więcej ok 40m z włączonym wideo około 35m...sam nie wiem czy to mało czy to dużo :-)
Rafalloo
Posty: 22
Rejestracja: czwartek 08 mar 2012, 15:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rafalloo »

A jak się odpala tryb range rest bo chętnie bym u siebie sprawdził?
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: g.p »

Na module przytrzymujesz przycisk do zapalenia się zielonej diody(zielona dioda w module) w tedy jest w range test,tylko potem wyłącz bo już raz tak puściłem model to daleko nie zaleciał :-P
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Sygnał przy range teście jest 1/30 sygnału w trybie normalnym więc

40x30m = około 1200m

Dobrze rozumuję ?

Zmiana na bacik 5dBi coś pomoże?
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sajgon »

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ules_.html
proponowane przeze mnie już wcześniej, mi pomogło ;) myślę że jakiś panel Wi-fi dostępny u nas po taniości na allegro rozwiąże, Twoje problemy z zasięgiem RC, przynajmniej na 3km :D (w granicach zasięgu anteny kierunkowej) sam się nad takową zastanawiam.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

No niestety to nie jest tak do końca z tymi antenami.

Nie zysk anteny świadczy o zasięgu naszego radia. Czym większy zysk tym węższe działanie anteny. (poczytaj o tym, że to cudo z hobbykinga jest anteną kierunkową)

Panel wifi może i ma 10dbi i więcej, ale on służy bardziej do odbioru sygnału - bez dopałki to się mija z celem. A dopałka do FrSky lekko licząc 70$.
Awatar użytkownika
dymarkus
Posty: 215
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: dymarkus »

Po co kombinować temat zasięgu i dopałek przerabiany tu: http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=3102&p ... sc&start=0
A propo zasięgu w trybie testu to powinien być jakieś 80m, jeśli jest mniej to coś nie tak z instalacją, przy załączonym video to może spaść o 10m nie więcej.
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sajgon »

Jeszcze takie małe pytanie, czy latasz w goglach czy na tv ? niby nic, a u mnie miało znaczenie :)
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Latam na laptopie z usb grabber'em :-)

Muszę się jeszcze upewnić czy GPS od auto pilota nie sieje.
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

GPS to odbiornik :-P,
AP może siać ;-)
Awatar użytkownika
sajgon
Posty: 482
Rejestracja: piątek 17 lut 2012, 17:48
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: sajgon »

Ja jak latałem na telewizorku (stał na statywie) który miałem pomiędzy nadajnikiem (na standardowych bacikach) a modelem to miałem słaby zasięg ratowałem się obejmując statyw i trzymając aparaturę przed nim mało wygodne, ale było skuteczne bo nie miałem wtedy jeszcze autopilota :). Zasięg również spadał jak miałem odbiornik video na podobnej wysokości co aparaturę i model wszedł w linie nadajnik rc-odbiornik video ale może to był jakiś inny powód w każdym razie takie miałem wrażenie.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

GPS to odbiornik :-P ,
AP może siać ;-)
A są jakieś sprawdzone metody zabezpieczenia przed zakłóceniami odbiornika bądź matrixpilota?
Awatar użytkownika
krzys77
Posty: 171
Rejestracja: środa 30 lis 2011, 18:35
Lokalizacja: rybnik

Post autor: krzys77 »

Bez włączonego wideo, mam spokojnie w trybie testowania z 150m-200m. Sprawdzałem, gdyż ktoś kiedyś na forum chwalił się takimi odległościami. Potwierdzam to możliwe.
30x150m=4,5km. Padały takie rekordy bez dopału.
krzys
ODPOWIEDZ