Parametry anten GPS

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Rumcajs

Parametry anten GPS

Post autor: Rumcajs »

Witam
Mam w swoich planach 2 ustrojstwa używające GPSu - któreś OSD, oraz TAKI rejestrator. Jako że obydwa nie będą używane równicześnie - nie widzę problemu by drogą kupna nabyć jeden układ, który obsłuży obydwa urządzonka. Warunkiem jest możliwość ich zamienności - stąd pytanie o parametry, na które muszę zwrócić uwagę. Mam zapisanych na lapiku kilkanaście różnych ofert sprzedaży, a jedyne co wiem to to że GPSy używają jakichś ramek, i że mają różną zdolność wykrywania satelitów, oraz - żeby poprawić ich możliwości - można użyć ustrojstwa I2C GPS NAV wykonanego na podstawie TEJ stronki, lub zakupić na eBayu jeden z gotowców..

Pytanie brzmi - czy mogę użyć dowolnego GPSu?.. Na co muszę zwrócić uwagę?..

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

po schemacie widać że to pierwsze to I2C na 5V... a to drugie dla multiwii powinno byc kompatybilne

nie lepiej kupic gotowca? i2c gps
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

To wiem, ale czy kupując n.p. TAKĄ , TAKĄ , TAKĄ czy TAKĄ (oraz pół wiadra innych) mogę je nabyć w ciemno?
Gotowiec też wchodzi w grę, ale czy jedna antena będzie pasowała do linkowanego rejestratora i do różnych OSD?
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

to lepiej kup na ebayu ten moduł uart gps i do tego i2c interface - osd raczej niuchają gpsa po uarcie
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Bo jeśli chodzi o możliwości "na teraz" to TEN moduł mogę sobie zrobić w godzinę, a TEN GPS mogę mieć za całkiem atrakcyjną cenę, no chyba że zaszaleję i nabędę TEN komplet, i za niewiele większą kasę mam całość bez pieprzenia się z wytrawianiem..
Pytanie - czy linkowane moduły będą pasować do OSD (jeszcze nie mam pewności który model, ale ceny TYCH są więcej niż atrakcyjne), no i do wcześniej linkowanego rejestratora..
Też skłaniam się do Twoich sugestii, ale wolę się upewnić - bo zamiast wydać 100 na pierdołę która będzie rdzewiała wolę iść na pifo :-P (lub kilka)..
Awatar użytkownika
smook
Posty: 217
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smook »

Problem z eBay'em jest taki, że za bardzo nie widać parametrów samego odbiornika (ile max satelitów śledzi, czułość odbiornika itp)... wiec może lepiej kup tego MediaTeka i skleć I2C moduł w domowym zaciszu. A co do OSD to po UART powinno się w większości przypadków dogadać (edit: zwłaszcza te tańsze).
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Co do opisów na eBayu to się zgadzam - mała loteryjka, ale najważniejsza dla mnie informacja to ta o dogadywaniu się przez UARTa (czyli - zwykłe Rx/Tx?). Zaś wczoraj siedziałem pół dnia prasując zalegające płytki - nazbierało się chyba z 10 różnych konstrukcji, w tym zdecydowana większość pod kątem RC, więc temat wciąż powoli się realizuje :-P . Co do modułu I2C - może zrobię nową płytkę, ale do pierwszych testów użyję gotowych Arduino mini v4 (pisałem w którymś poście że kupiłem ich chyba z 10 by nie bawić się w trawienie nóżek pod Atmegę328 smd, i teraz nada się idealnie - a jak się sprawdzi to może zostawię ją na stałe) ;-) .
ODPOWIEDZ